AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

O rază de soare

In jos 
AutorMesaj
Nameless

Sex Sex : feminin
Mesaje Mesaje : 487
Localizare Localizare : În ochii prietenilor.

MesajSubiect: O rază de soare   Joi Sept 05 2013, 13:37

Trebuie să transpun visul ăla pe hârtie gândi Houki în timp ce se plimba pe holurile academiei. Trecu pe lângă o pancardă pe care scria: Biblioteca -> Perfect...! Ajunse în fața unor uși masive de nuc si o deschise pe cea din stâga cu atenție. Se plimbă câteva minute printre bancile la care stăteau elevi care citeau sau scriau. S-a așezat la o bancă mai retrasă și și-a scos câteva coli de hârtie și creioane. Iși reaminti visul în minte și se apucă să scrie:

Houki a scris:
Cu mâna întinsă către tavan, realizez ce se întâmplase. Tu nu eşti aici... Las mâna jos şi mă întorc cu spatele la geam. Închid ochii și şoptesc "Mi-e dor de tine". Cum de nu eşti aici? Totul a început în seara în care te-am zărit în tren. Era vară şi mă duceam către casa părinteasca. Controlorul trece pe lângă mine şi îmi cere biletul. Îl dau, îl rupe la capăt şi îşi continuă căutarea de clandestini. În momentul în care se dă din faţa mea, te zăresc pe partea cealaltă a vagonului. Erai atât de frumoasă şi atât de tristă… Priveai lung pe geam de parcă aşteptai să vină cineva şi să îţi dea un sărut care să te trezească la realitate. În momentul acela îmi doream cu toată inima ca eu să fiu cel la care te gândeşti. Dau să mă ridic, dar simt cum picioarele mi se înmoaie şi cad înapoi ţintuit parcă în scaun. "Oare ce să-i zic?". Prind curaj după ce îmi imaginez conversaţia, mă ridic, fac un pas, doi şi apoi în minte îmi mai vine un scenariu. Mă aşez pe locul liber de lângă tine:
- Ce vreme frumoasă a fost astăzi.
Tu nu ai schiţat niciun gest. Priveai în continuare lung pe geam.
- Ştii cumva ce staţie urmează?
Oftezi şi rămâi îngândurată. Ignorat cu desăvârşire, mă ridic şi mă întorc pe scaunul meu. Îmi dau în minte o palmă, parcă încercând să mă îmbărbătez. "Nu are cum să fie atât de rău". Trenul se opreşte şi noi suntem în faţa uşilor care tocmai se deschid larg. Cobor primul şi îmi întorc privirea sperând să te zăresc pe tine, urmându-mă. Însă tot ce văd, e mâna mea întinsă către tavanul garsonierei şi soarele cald care îmi mângâie chipul. Acelaș vis, aceeaşi fată, acelaș final… "De ce nu ești lângă mine?".
După ce termină de scris și corectat, lasă creionul jos și oftează. După câteva minute de gândire, își împachetează toate catrafusele și dispare de acolo, dorindu-și să-i arate cât mai repede lui Finn.

I've played such a foolish game
Feeling you were everything to me and more
I don't mean to point the blame
But, baby, you have hurt me to my very core.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

O rază de soare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Color :: Coș de gunoi :: Coș de gunoi :: Arhivă RPG :: Biblioteca-
Mergi direct la: