AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Gazdele

In jos 
AutorMesaj
Lya

Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 21
Mesaje Mesaje : 1733

MesajSubiect: Gazdele    Lun Aug 12 2013, 17:43

Buunăă ,am să vă prezin povestea unui băiat care a ajuns să stea în gazda la 2 fete ..tinere!Cine ştie ce se va întămpla cu acest "ghinionist" băiat.

1.Noua viaţă

Era început de septembrie ,şi încă era cald ca prin iulie.Oricum să mă prezint ,numele meu este Emanuel Rossi,nu ..nu sunt italian după prenume ,vin din Londra ,dar din cine ştie ce cauză părinţii mei m-au transferat la un liceu din alt oraş.În momentul de faţă mă găsesc pe o băncuţă aşteptând trenul de la ora 12.Vântul cald îmi ciufulea părul de culoare neagră-albăstruie,era linişte,foarte linişte,ceea ce-mi plăcea ,dar liniştea fu spartă de zgomotul trenului care venea pe şine ca o bestie furibundă.Îmi iau bagajele şi aştept ca acesta să se oprească.Intru şi mă acomodez pe un scaun acolo...se pare că începuse..călătoria spre noua mea viaţă.Ehi,acuma să vă povestesc şi un pic despre gazde..da ,fiindcă am să locuiesc cu 2 poliţiste în acelaşi apartament.Nu ştiu dar, doar acest gând parcă îmi umplea viaţa mea monotonă de fericire,acum rămâne de văzut ce fel de domnişoare...sau poate doamne?Ajung la un moment dat în oraş ,ies din gară şi scot "hărtia magică",un fel de hartă desenată de tata ca să nu mă pierd.Şi acuma începe adventura în jungla cea de asfalt.Hieroglifele lui tata erau de nedescifrat,aşa că trebuia să mă descurc singur.Şi o iau eu cu un mers calm spre cealaltă parte a oraşului.După căteva ore de învărteală şi de tot "Mă scuza-ţi ,dar...",cred că am comunicat atât de mult în ziua asta încăt nici în 2 vieţi nu aş reuşii să egalez acest record. Într-un final ies pe strada principală şi mă aflu în faţă cu o câmpie foarte vastă,mă uit în spate ,era chiar oraşul cu zgomotul lui de nedescris şi când îmi reîntorceam capul spre cămpie ...linişte.Abstract.Zăresc la căţiva mentri distanţă un "mini-bloc" ,altcumva nu ştiam cum să-i spun ,fiind că avea doar 2 etaje şi 5 camere de fiecare etaj.Îmi iau lucrurile şi încep să merg spre "noua mea viaţă".Ajung în faţa mini-blocului. Era pustiu,mă uit prin toate părţile ,şi prin spate ,lateral ,dar nici urmă de om.Mă uit pe harta tatei şi vâd că,scria "EtAjUL 2",cum doamne scria omul ăsta,zici că nu a fost la şcoală.Bun,trag aer în piept şi urc scările acelea ,devorate de rugină.Ajung în faţa primului apartament şi bat la uşă...nicio urmă de viaţă ,aşa că mă mişc spre al doilea.Bat la uşă şi..aud nişte paşi.Îmi deschide uşa o tânără domnişăară,foarte înaltă,cred că cât mine,şi vă daţi seama eu aveam 1,83 ,dapăi ea,cu un corp atletic,ten alb ,părul -ceva straniu- foarte lung -îi ajungea până la genunchi- şi de culoare albă;avea nişte ochii verde deschis,foarte deschis.Se uita la mine şi mă analiza,atunci decid să "interacţionez" eu primul cu dânsa.
-Bună eu sunt E...nici nu apucasem să-mi spun numele că ,mă regăseam în faţă cu o fată ,alta,mai micuţă de statură ,cu un păr negru ca abanosul şi foarte cărlionţat şi nişte ochi mov deschis.
-Tu eşti noul poştaş?,mă întreabă cu o sclipire în ochi de zici că erau reflectoare
-Ăăăm ..nu.Sunt Emanuel ,părinţii mei cred că v-au vorbit despre mine.Spun eu puţin confuz şi ruşinat.
Bruneta cu o faţă calmă se trage în spate cu căţiva paşi.Cea cu părul alb iese în faţă.Mă analizează din nou din cap până în picioare.Oftează,gest care mi-a provocat pielea de gâină.
-Deci..tu ar trebuii să fii noul nostru ...coleg de apartament..Emanuel Rossi..corect?
Cea cu părul alb se uita curioasă la mine ,în timp ce cea brunetă se uita foarte intens la mine,ceea ce mă cam speria.
-Da..eu sunt,aveam emoţii ,deci era clar că mă bălbăiam.
Cea cu părul alb se uită la mine încă odată ,apoi zămbii,avea un zămbet atăt de...de rafinat aş putea spune.
-Eu mă numesc Giulia şi cea cu ochii mov e Lisa.
Apoi îmi ia bagajele şi mă conduce în casă.Coridorul era mic şi strămpt,nu prea aveam la ce mă aştepta de la un mini-bloc ca acela.Ajung direct în camera de zii.Lisa ,făcu ceva neobişnuit ,luă repede cheia de la o uşă şi o aruncă pe fereastră...straniu.În momentul acela Giulia interacţionează.
-De ce ai aruncat cheia de la baie?Se uită Giulia curioasă la Lisa.
Bruneta se uită ..parcă pervers la mine şi apoi începe.
-Păăi ,dragă Giu,ţii minte ce ţi-am spus eu aseară?,Giulia se uita straniu la ea şi dă din cap negativ.Păi,am spus că dacă e frumos ,nu o să mai închuiem uşa la baie ..fiind că aşa putem intra când vrem noi!Spune ea bucuroasă saltând pe un picior.
Ăsta era semn rău ,numai ştiam ce să fac...nuştiu ,aveam impresia că noaptea va trebuie să mă baricadez în cameră.Giulia oftează şi apoi îmi face semn să o urmez.Deschise o uşă şi intrăm într-o cameră mai micuţă de felul ei,dar era destul pentru mine.Îmi pun bagajele pe pat şi mă întorc către fete să le mulţumesc.Lisa îi şuşotea ceva lui Giulia.Aceasta se uită speriată la brunetă şi dă din cap negativ.Lisa roşeşte toată şi începea să se agite.
-Ăăăm,Em...ai putea să ieşi puţin afară din cameră?Se uită la mine înbujorată şi ..parcă...speriată.
Giulia mă ia de braţ încetişor şi mă duce în sufragerie şi mă serveşte cu nişte fursecuri şi o cană de ceai fierbinte...chiar dacă afară era caniculă.Acum nu puteam să refuz şi încep a gusta acele fursecuri...erau chiar bune,foarte bune şi la fel şi ceaiul.Încep ale "devora" fără să mai ţin cont de Giulia.Aceasta mă privea calmă.
-Mă bucur că-ţi plac,am să fac mai multe;spune Giulia în timp ce lua o gură bună de ceai.
-Mulţumesc Do..şi se uită la mine cu nişte ochi criminali.
-Te rog ,spune-mi Giu.Şi ia un fursec,ultimul rămas.
-B..Bine.Spun eu puţin traumatizat din cauza acelei privirii
-Pe Lisa ,o poţi numi Lisa,sau Li...în momentul acela tresare şi se apropie de mine şi-mi şopteşte..Să nu o chemi Li niciodată,aşa a chemat-o fostul tot timpul şi când aude numele ăsta face crize emoţionale..şi crede-mă ,nu e un spectacol frumos.
La cuvintele acelea numai ştiam cum să reacţionez ,dau din cap în sens pozitiv şi mă uit la uşa camerei mele,oare ce avea Lisa ascuns acolo atât de preţios?Nu stăm mult în aceea tăcere mortuară că Lisa iese cu un morman de reviste din "camera mea" ,dau să mă apropii cu privirea să vâd ce fel de reviste sunt.Şi Giulia mă prinde de umăr rapid şi mă întoarce ,uitându-se cu nişte ochi înspăimăntători la mine şi îmi spune:
-Îţi sugerez să nu tragi cu ochiul..dacă nu vrei să ai coşmaruri la noapte.Spune Giulia foarte calmă.
Oare ce erau acele reviste?Ce ascundeau...parcă un gând vag mă ducea spre o ipoteză care trebuia neapărat să fie adevărată,dar mai bine nu v-o spun,deduceţi voi.Eh ,mă reîntorc în cameră unde încep să-mi despachetez bagajele,deja se făcuse ora 9,ce repede trecea timpul,mâine aveam mult de lucru ,trebuia să duc dosarul de transfer la şcoală.Mă pun în pat ,obosit după toate cele petrecute şi adorm.Şi aşa începe noa mea viaţă,care presimt că va fii foarte ciudată şi plină de multe adventuri.

2.Prima zi...de groază

Mă trezesc,oarecum aiurit de cap.Nu eram obijnuit cu patul acela tare, căci zici că era piatră sau ceva de genu.Mă ridic cu greu iar ceasul dabia indica ora 6:30.Ies din cameră şi observ că fetele nu erau în casă.Straniu.Merg spre uşa de la baie şi dau să o deschid..când îmi apare în minte faza lui Lisa cu baia.Iau mâna de pe clanţă şi bat la uşă..nimic.Îmi fac curaj şi intru.Nu era nimeni,spre norocul meu..sau spre nenorocul meu?Oricum mă pregătesc şi ies afară.Văd că era o biciletă nou nouţă parcată în faţa blocului şi scris pe ea "Pentru tine.",prima dată m-am gândit că este de la părinţi mei..dar nu era caligrafia lui tata şi nici a lui mama,ceea ce ducea la concluzia că fetele mi-au cumpărat-o.Numai stau pe gânduri şi "testez" darul acela minunat.Pe la ora 7:20 eram deja în faţa liceului si aveam oarecum emoţii.Intru şi am fost direct la secretariat ,care era chiar lângă intrarea în şcoală.Bat la uşă şi o doamnă în vârstă îmi apare în faţă.Pe loc mă şi invită înauntru.Cred că ştia că sunt noul venit..ori..bănuia?În fine ,termin cu toate semnăturile alea şi dosarele şi ies pe coridor la "Panoul principal",doamna aceea mi-a spus că acolo am să gâsesc numele clasei mele.Ajung acolo în grabă şi observ o fată mică de statură care privea "în gol" panoul.Merg lângă ea şi încep a studia acel panou în speranţa să gâsesc fişa cu clasele.Dintr-o dată aceea fată mă prinde de braţ,mă uit la ea cumva mirat.Aceasta avea...lacrimi în ochi?WTF?De când plâng fetele pentru un panou.
-Ăăăm ,scuză-mă,dar te pot ajuta cu ceva?..O întreb eu cu un ton mai mirat.
Fata nu scotea nici "Kiţ" se uita în continuare la panou având lacrimi în ochi.Dintr-o dată îmi strânge braţul,mai tare decât la început.Deja eram panicat...ce fel de oraş e ăsta..plin de ciudaţi?Apoi vâd că fata își trage aer în piept vrând să vorbească.Se întoarce spre mine şi înbujorată strigă.
-Nu găsesc baia!Spune ea tremurând şi lacrimile începeau a-i cădea pe faţă.
Eu ,săracul de mine,mă uitam la ea ca "bou la poarta nouă".Numai ştiam ce să fac,eram împietrit acolo de groază.Defapt fata era blondă..şi la propriu şi la figurat,de făcea crize din acestea.Acuma ce mă fac?Deabia am ajuns în liceul ăsta şi deja mă bag în probleme.Mah acuma ce să şi faci.
-Ăăm ,lasă-mă să mă uit în ce clasă am picat şi te ajut să cauţi baia.Spun eu mai ruşinat....un băiat să ajute o fată să caute o baie..sună cam dubios.
Fata se uita la mine parcă hipnotizată.Îi las privirea şi mă uit în ce clasă am picat..caut cu ochii printre toate acele hărtii şi dau de fişa cu clasele.Nu ezit şi caut repede numele meu.Gata!Am picat în a III-a D.
-Bine ,putem să mergem.Îi zâmbesc eu fetei..care tot în transă era.
Nu răspundea de fel,se uita în continuu la mine.Îi pocnesc din degete în faţă şi tresare deodată.Se uită mirată la mine.
-S-a întămplat ceva?Se uită cu o faţă de...de..de duduie .Na!C-am zis-o.
Era jumătea primei ore,aşa că nu aveam nimic bun de făcut ..decât să cercetez toată şcoala în lung şi-n lat ca să-i găsesc baia mult dorită.Cercetam cu ochii fiecare colţişor al coridorului,până ce observ o fată că ieşea de după un colţ.O iau pe blondină de braţ şi o trag după mine.Ajungem după colţ şi ce să vezi...baia fetelor.
-Gata!Acuma poţi merge liniştită la baie!Şi gesticulez cu mâinile arătându-i baia.
Aceasta se uită la aceea uşă căteva minute.
-Nu..nu mă mai scapă.
Paf...parcă în momentul acela un elefant mi-a căzut pe spinare.Mă uitam la ea tâmp.Mă uit cât e ceasul şi vedeam că indica fără 10.Trebuia să mă grăbesc.O las pe blondină în timp ce cu ochii străbătea locuri necunoscute.Ajung în faţa uşii dar deja se sunase de pauză.Intru şi profesorul mă prezentă clasei.Mă aşez în banca liberă din fundul clasiei lângă geam.Lângă aceasta mai era o bancă liberă..oare pentru cine?Nu durează mult că aflu răspunsul.Pe uşă intră ca un vărtej ...cine?Blondina.Da,chiar ea.Profesorul o prezintă clasei,acuma era rândul ei să se prezinte.
-B-Bună.
Şi punct ,atâta a scos din gură .Se aşează direct lângă mine,nu mă obervă,apoi o sclpire îi spune să se întoarcă,când dă cu ochii de mine se apropie încet.
-Dar tu ...ce cauţi în clasă la mine?Şi se uită gură cască.
În momentul acela tac,trag aer în piept şi ..o îgnor.Ziua trecuse repede..şi dacă vă întrebaţi ce a făcut blondina...nici nu s-a prezentat.Ajung acasă.Nici nu intru bine pe uşă că Lisa mă prinde de umeri şi începe a striga ca o nebuna.
-Em..iubitule..dragule..ascult-o pe mămuca care îţi stă în faţă.Niciodată ,dar niciodată să nu te îndrăgosteşti de fata cu păr de culoarea paiului..niciodată!
Mă uitam la ea mirat....începeam să trag concluzia că Lisa a fost blondă cândva.Apoi,dintr-o dată o aud că începe să vorbească în engleză ..şi începe a repeta în continuu nişte cuvinte."Never say Never"..pe un ton melodic.În momentul acela apare Giulia lângă mine,avea pe cap o pereche de căşti dita mai.
-Ce se întămplă?O întreb eu curios.
Giulia nu răspundea..vedeam că situaţia degenera...fiind că Lisa începe să cânte Baby ..da Baby de Justin Biber.Giulia se uită la mine ..tot cu aceiaşi faţă ucigaşă pe care o are şi-mi dă şi mie nişte căşti ,apoi strigă:
-Ţine!Să ştii că pe Lisa o mai apucă crize de astea...se defineşte MEGA fan Justin Biber.Şi mi le plasează în mână
Eu neezitând mi le pun direc pe urechi şi merg în camera mea să învăţ.Orele treceau şi din când în când îmi dădeam jos căştile să vâd dacă Lisa a încetat....nicivorbă.Pe la vreo 21:22 intră Giulia la mine în cameră..fără să bată.
-Ajută-mă.Şi se uită panicată la mine.
-Cu ce?Aveam o presimţire rea.
-Să o anesteziez pe Lisa.Şi scoate de după ea o siringă.
Deja îmi venise pielea de gâină.Mă ridic calm ,fără să spun nimica..şi după câteva momente o vedeai pe Lisa la pământ,clar ţinută de mine...nu vă puteţi imagina prin ce "chinuri" am trecut.
-Cred că asta o să-ţi fie de ajuns!Spune Giulia în timp ce umplea siringa cu ceva lichid verde.
-Ce este?O întreb curios..aveam o presimţire rea...prea rea.
-Este un somnifer pentru bovine.Spune calmă în timp ce-l injecta lui Lisa.
Eram uimit...pentru bovine?Aşa de turbată era Lisa..ei se pare că nu le cunosc în deajuns.După ce Giulia a anesteziat-o pe Lisa ,care adormise pe loc,merg direc în camera mea.Îmi pregătesc pentru mâine ce trebuia ,adică haine,ghiozdan şi mă pun în pat.A fost o zii cam....cam normală.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Misterio

Sex Sex : masculin
Mesaje Mesaje : 661

MesajSubiect: Re: Gazdele    Lun Aug 12 2013, 17:51

Vad ca si aici postezi prostioare Râs Bravo Lya,astept capitolul 3 Râs

I fell it deep within
It’s just beneath the skin
I must confess that
I feel like a monster

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Evonne

Sex Sex : feminin
Vârstă Vârstă : 19
Mesaje Mesaje : 1913
Localizare Localizare : Transilvania.

MesajSubiect: Re: Gazdele    Joi Aug 15 2013, 21:05

Să începem:
1. După orice semn de punctuaţie de lasă spaţiu! Astfel vei da o coerenţă mai plăcută textului, iar cititorului îi va face plăcere să studieze textul.

2. Ai grijă la exprimare: "[..]Deja îmi venise pielea de gâină. [...]". Dacă ai o exprimare frumoasă, textul va fi şi el la fel.

3. Unul dintre cele mai importante lucruri care mă fac să citesc o creaţie ţine de gramatică.
- Nu te mai repeta de prea multe ori: "[...] ,era linişte,foarte linişte,ceea ce-mi plăcea ,dar liniştea fu spartă [...]". Încearcă să schimbi exprimarea, sau foloseşte diferite sinonime.
- Fii atentă la felul în care scrii. Este una dintre ideile principale ale unei opere: "[...]ce să fac...nuştiu ,aveam impresia că noaptea va trebuie să mă baricadez [...]".

Pe lângă asta, ideea poveştii mi se pare în regulă. Ai idei originale, exprimându-ţi sentimentele şi tot ceea ce te cuprinde într-o manieră bună. Îmi place că te bazezi pe naraţiune şi pe folosirea diferitelor expresii. Citeşte cu atenţie ceea ce am spus mai sus, şi sunt sigură că dacă te obişnuieşti cu "criticile mele" totul va fi în regulă.
Aştept alte noi creaţii.

I need to calculate
What creates my own madness

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://lairics.tumblr.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gazdele    

Sus In jos

Gazdele
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum